Rodinné domy so zelenou strechou
Zelené, vegetačné, živé, ozelenené či ekologické strechy – je jedno ako ich pomenujete, všetky totiž majú spoločného menovateľa – zeleň. Novodobá ekologická novinka je niečo, čo ohúri a dodá Vášmu domu iný rozmer. Mať vlastný trávnik či menšiu skalničku na streche, môže byť estetickým centrom aj Vášho rodinného domu.
Za lídra v oblasti výskumu, technológií a využitia zelených striech je považované Nemecko. Odhaduje sa, že 12% všetkých plochých striech v tejto krajine sú práve vegetačné strechy a ich podiel vzrástol z 10% na 15% ročne. Veľmi obľúbenými sa stali najmä v chladnejších krajinách ako je Island, Škandinávia či Kanada.
Táto strešná metóda pochádza z vikingov, ktorí zasadili svoje strechy trávou, kvetinami a dokonca aj stromami. Svoje významné miesto si však našli aj v krajinách s teplejším podnebím a najmä v tzv. „betónových džungľách“, do ktorých navracajú zeleň a tiež riešia závažné problémy, ako je napríklad zvýšená koncentrácia tepla v mestskom prostredí.
Druhy strešnej zelene
Vegetačné strechy môžeme rozdeliť na strechy intenzívne a extenzívne. Pre intenzívnu zelenú strechu je charakteristická vysoká vrstva substrátu, a teda aj väčšie nároky na nosnú konštrukciu strechy. Intenzívna zelená strecha je vhodná zvlášť pre vegetačné strechy, ktoré majú byť záhradou a pobytovým priestorom zároveň. V našich podmienkach je tento druh vegetačnej zelene na streche rodinného domu skutočným luxusom.
Extenzívna zelená strecha naopak potrebuje len malú vrstvu substrátu, môže byť takmer bezúdržbová a vysadená len skalničkami a inými nenáročnými sukulentmi. Extenzívne strechy sa dajú realizovať s relatívne nízkymi finančnými nákladmi a nie sú určené na pohyb osôb. Môžu byť inštalované na už existujúcu alebo novú strechu.
Výber vhodných rastlín a tráv pre Vašu záhradku na streche
Na strechu môžete vysadiť prakticky čokoľvek, najčastejšie sa však volia trvalky, sukulenty či trávy, ktoré sú nenáročné na údržbu a majú schopnosť úspešne odolávať suchu. Všetko teda závisí od výšky substrátu a tiež Vašej ochoty venovať sa údržbe tejto strešnej zelene. V prípade intenzívnych zelených striech môžeme vybrať z niekoľkých druhov rastlín, ako kvitnúce trvalky, letničky, kríky alebo stromy.
Výhody aplikácie zelených striech na rodinné domy
- Estetický dojem
- Ekologická prospešnosť
- Neobmedzená životnosť strechy
- Protipožiarna ochrana
- Tepelná a akustická izolácia
- Filtrujú vzduch a absorbujú z neho škodliviny
- Zelená strešná krytina zvýši hodnotu domu
- Hydroakumulačné vlastnosti – zelené strechy sú výborným zberačom zrážok
Zelená strecha môže efektívne regulovať extrémne teplotné výkyvy a tým udržiavať tepelný komfort v dome. Vďaka tejto vlastnosti je zelená strecha často používaným prvkom u pasivních domov.
Dnešná technológia nám umožňuje vytvoriť zelené strechy nielen na plochých, ale aj na šikmých plochách. Tiež môžete vytvoriť záhradku na streche altánku či garáže.
Nevýhody aplikácie zelených striech na rodinné domy
Aj takýto ekologický skvost, akým je zelená strecha, má aj svoje úskalia. Hlavnou nevýhodou je zaťaženie strešnej konštrukcie. Ťažko sa realizuje zelená strecha na existujúcu konštrukciu. Tá sa musí veľmi často pred realizáciou zelenej strechy zosilniť.
Ďalšou nevýhodou je vysoká obstarávacia cena. Do rozpočtu je nutné započítať všetky vrstvy ozelenenej strechy, ďalšie systémové komponenty, výsev vegetácie, závlahu ale aj pravidelnú údržbu rastlín.