Fula Development

AKO SA STAVIA RODINNÝ DOM

Každý z nás sníva o vlastnom dome. Túžite po krásnom a pohodlnom bývaní, ale až keď sa ponoríte hlbšie do procesu stavby, začnete zisťovať, koľko nepríjemných a náročných krokov vedie ku konečnej podobe rodinného domu. Od prvotného náčrtu projektanta, až po záverečné rozhodnutie… Sme tu pre vás, aby sme vám poskytli bezpečné zázemie. Budeme vás sprevádzať a pomôžeme vám s riešením každej situácie. Ak sa chystáte na výstavbu, určite nás kontaktujte čo najskôr, ušetríme vám veľa času a zbytočných nákladov!

Ako sa s nami stavajú domy? Postup stavby domu je síce náročný, komplexný proces vedie k vášmu vysnývanému domu. Našou úlohou je pripraviť, koordinovať, vykonávať a kontrolovať každý pracovný proces, aby váš nový dom bol postavený v čas a správnej kvalite.

1. Výber pozemku

Pri výbere pozemku je vždy vhodné pracovať s architektom, ktorý vám poradí, či je vhodný na výstavbu. O mieste by však mal rozhodnúť aj váš dobrý vnútorný pocit, cena a lokalita. V súvislosti s pozemkom sa informujeme o územnom pláne dlhodobého rozvoja vybraného mesta / obce. Asi by nebolo dobré začať stavať na mieste, kde sa o pár rokov začne budovať rušná diaľnica...
Na katastrálnom úrade zisťujeme či sú na danom území nejaké pravidlá, či obmedzenia. Sústredíme sa aj na možnosť napojenia inžinierskych sietí. Tiež si dávame pozor na chránené krajinné oblasti, alebo ochranné pásma diaľkových rozvodov vysokého napätia.
Klienti by mali tiež zvážiť svoje väzby k danej lokalite. Bude vyhovovať vášmu životnému štýlu? Akú občiansku vybavenosť požadujete v blízkosti vášho domova? Naši projektanti tiež skúmajú prašnosť okolia, blízkosť vodného toku, svahovitosť územia, geologické a hydrologické parametre. Po vybraní vhodného pozemku sa uzatvára kúpno-predajná zmluva, kedy sa stávate výhradným majiteľom parcely.

2. Výber projektu

Určite máte hrubú predstavu o tom, ako by mal váš dom vyzerať. Tú zapracuje architekt v prvotnej štúdii. Ide o jednoduchý nákres, v ktorom sa sumarizujú požiadavky na stavbu a možnosti vybranej parcely. Do architektonickej štúdie sa zapracováva celková dispozícia domu, pôdorys, počet izieb, tvar domu, vstupy, garáže a ďalšie nevyhnutné elementy. U nás si môžete vybrať autorský projekt navrhnutý architektom. Projektujeme domy, ktoré vyhovujú vašim predstavám a sú v súlade s okolitým prostredím.
Hotová štúdia sa následne podáva na stavebnom úrade. Na základe schválenej štúdie a vydaného územného rozhodnutia vám vyhotovíme detailnú cenovú ponuku na holodom, dom na kľúč alebo na hrubú stavbu.

3. Stavebné povolenie

„Papierová“ časť stavebného konania je zdĺhavá. K tomu, aby sme mohli zahájiť oficiálnu výstavbu, potrebujeme vybaviť platné stavebné povolenie a mať v rukách dôsledne vypracovanú projektovú dokumentáciu. Vydanie stavebného povolenia je viazané na schválenie územného rozhodnutia. Rozhodnutie určuje veľkosť umiestnenie stavby, postup napojenia na inžinierske siete a iné dôležité ustanovenia.
Stavebné povolenie je dokument, ktorý nás konečne stavia na štartovaciu čiaru. Sme len krôčik od zahájenia reálnej stavby vášho domu! Po schválení stavebného povolenia musíme s výstavbou začať do dvoch rokov od nadobudnutia jeho právoplatnosti.
K výstavbe budeme ešte potrebovať realizačný projekt, ktorý obsahuje výkresy. Projektová dokumentácia je vypracovaná do najmenších detailov. Podľa nej sa budú riadiť všetky architektonické, statické, konštrukčné a materiálne riešenia. Realizačný projekt pomáha vyhnúť sa prípadným technickým chybám a zbytočným nákladom. Dávame si záležať na precíznom spracovaní a nevynechávame ani najmenší detail. Dobre vypracovaná projektová dokumentácia šetrí čas i vaše investície.

4. Inžinierske siete

Inžinierske siete, ktoré sa nachádzajú na hranici vášho pozemku sú tou najideálnejšou situáciou. Bezproblémové napojenie na vodu, plyn, elektrinu a kanalizáciu vám ušetrí veľa peňazí. Čím ďalej sa totiž verejná sieť na napojenie nachádza, tým viac sa pre stavba predražuje. Najlepšou variantou je zadať projektovú dokumentáciu inžinierskych sietí hneď pri projektovaní domu.

5. Samotná výstavba rodinného domu

Stavbu začíname prípravou terénu. Geodet vytýči hranice pozemku, ktoré sa buď natrvalo, alebo dočasne oplotia. Úprava pozemku pozostáva aj z odstránenia porastov a prípravy pôdy. Prípravu stavebnej parcely realizujeme prostredníctvom ťažkej techniky, ktorá odhrnie nespevnenú plochu. Dôležité je, aby sme z plochy, na ktorej plánujeme stavbu, dokázali vytvoriť maximálne rovnomerný terén. Terén pripravujeme na zástavbu na základe podrobného plánu, aby sme vedeli, kde bude ležať dom, príjazdová cesta či bazén.
príprava terénu
Autorizovaný geodet vytýči stavebný objekt na základe projektovej dokumentácie. Vytyčovanie musí byť čo najpresnejšie, nakoľko vytvára základ pre ďalšie detaily stavby. Na ohraničenie sa používajú jednoduché drevené nosné dosky, ktoré ukazujú polohu obvodového muriva. Obvykle používame stavebné lavičky, ktoré fixujú vytýčené smery a výšky v prvých fázach stavby. Musia byť umiestnené vo dostatočnej vzdialenosti od hrán základného výkopu, aby sa nepoškodili. Následne sa pustíme do výkopových prác, ktoré ukončuje betónovanie základu.
vytýčenie stavby
Výkopové práce zahŕňajú hĺbenie základu a výkop bočných pruhov. Postaráme sa tiež o terénnu úpravu prípadného svahovitého terénu, modeláciu povrchu a prípravu pôdy.
výkopové práce
Pred betónovaním vždy kontrolujeme hĺbku základného výkopu a betón vylievame len do jeho úrovne. Je nutné brať ohľad na rozvody vody a elektriky. Vyznačené základy naplníme betónom a poriadne ich vyhladíme. Nepodceňujeme izoláciu základu a používame asfaltové pásy, najmä v prípade ohrozenia podzemnou vodou. Izolácia sa pokladá na rovinatý povrch, ktorý sme predtým natreli penetráciou. Po betonáži základnej dosky je nutné záverečné vyhladenie, aby bol betón rovnomerne rozložený a netvorili sa pukliny.
betónovanie základu
Murárske práce pozostávajú najmä z murovania obvodových a nosných stien. Budujú sa najčastejšie z tehly, pórobetónu alebo z materiálov na báze betónu a dreva. Nosné steny musia byť veľmi precízne umiestnené na debniacich tvárniciach, ktoré sú už zabetónované. Je to dôležité kvôli zachovaniu statiky a bezpečnosti celej stavby.
murárske práce
Zvislé nosné konštrukcie sú vystavené značnej námahe. Z tohto dôvodu sa nosné steny zabezpečujú stužujúcimi vencami, ktoré bránia ich vybočeniu. Stužujúci veniec pozostáva zo šalungu a vylieva sa betónom. Debnenie vencov sa využíva na tehlové murivo, či železobetónové steny. Ich hlavnou funkciou je držať steny a strop domu v pevnej konštrukcii. Zabezpečí sa tak väčšia stabilita rodinného domu a zvýši sa tak jeho priestorová tuhosť.
stužujúci veniec
Budovanie strechy začína dreveným krovom, t.j. nosnou strešnou konštrukciou, ktorá funguje na princípe uzavretých trojuholníkov spevnených vo vrchole. Na kvalite strechy stojí životnosť vášho domu. Sklon strechy ovplyvňuje jednak navrhnutý projekt a jeho celkový dizajn, jednak klimatické pomery a nadmorská výška. Drevený krov pomáha preniesť zaťaženie zo strešného plášťa do nosných múrov. Po vybudovaní dreveného krovu nasledujú klampiarske a pokrývačské práce.
drevený krov
Montáži okien predchádza vymurovanie priečok. Čím lepšie sú pripravené okenné otvory, tým rýchlejšia bude montáž. Okenné otvory by mali mať správnu veľkosť a pravouhlosť. Pri montáži okien dbáme na veľmi presné a detailné prevedenie, nakoľko pri nesprávnom technologickom postupe hrozí riziko, že okná začnú časom plesnivieť a sklá rosiť. Využívame tzv. pásky na okná, ktoré zabraňujú úniku tepla a neželaným tepelným mostom. Dôležité je tiež presné vycentrovanie, aby okno perfektne „sadlo“ do rámu a nevznikali medzery, kde by mohlo zatekať, prefukovať alebo sa tvorili vlhké rohy.
RD 9 pohľad 1
Po príprave poteru sa môžeme pustiť do elektrických a strojárskych prác. Vyrežeme cesty pre elektrické vedenie, osadíme krabice a následne vyvedieme príslušný káblový systém. Rovnaký postup volíme aj pri inštalácii rozvodoch vody.
Montáž elektriky a vody
Po oknách môžeme pristúpiť k príprave sadrokartónového krytia. Sadrokartón je pevný, odolný, ľahký a vyniká dlhou životnosťou. Výborne izoluje zvuky a drží teplo. Sadrokartónová stena nielen veľmi dobre izoluje, ale je tiež na pohľad estetická – rovná a hladká. Obvykle pri montáži navŕtame lišty, ktoré osadíme sadrokartónovými doskami. Spoje vyplníme sadrou.
Montáž sadrokartonu
Zateplenie stropu i zateplenie v exteriéri pomáha udržovať v dome optimálnu teplotu a šetrí energie. Osadenie zateplovacieho materiálu ako je polystyrén a minerálna vlna, musí prebiehať v tzv. hokejkách. Hľadáme vždy optimálne riešenie, ktoré zaistí maximálnu mieru izolácie v stavbe a zároveň ušetrí vaše náklady na vykurovanie. Začíname izoláciou strechy, pokračujeme oknami a na záver zatepľujeme fasády. Sústreďujeme sa na každý malý detail, najmä okolo rámov okien a dverí, aby nedošlo k tvorbe tepelných mostov.
Zateplenie exterieru
Vnútorné omietky a maľovanie si nechávame na poslednú fázu výstavby, aby sme pred sebou mali už len hladké steny čakajúce na výmaľbu.
Dokončovacie práce obnášajú montáž vnútorných dverí, obklady, dlažby a výber sanity.
Podľa potreby pripravíme stavbu na montáž solárneho systému, tepelného čerpadla, vzduchotechniky, či rekuperácie.
Kolaudácia môže nastať až po vydaní kolaudačného rozhodnutia stavebným úradom, ktorý realizuje záverečnú kontrolu v objekte. Skontroluje, či má objekt funkčnú strechu s požadovaným bleskovodom a strešným odvodňovacím systémom. Nesmie chýbať komín a osadené okná/dvere. Všetky podlahy by mali byť riadne položené a dokončené všetky inžinierske siete na plyn, vodu a elektrinu. Kúpeľne a toalety by mali byť kompletne zariadené a funkčné. Až po kontrole stavebný úrad vydá kolaudačné rozhodnutie o legálnom užívaní objektu.
Naša najobľúbenejšia časť

6. Odovzdanie kľúčov k vášmu novému domu

Odovzdávanie dokončeného objektu do vašich rúk.
Odomknite svoj dom a zažívajte v ňom tie najkrajšie momenty!