05.02
2018

Share to

Škandinávsky interiér vs. minimalistický interiér

Často sa hovorí, že škandinávsky interiér je vlastne minimalistický. Pravdupovediac z časti to je pravda a z časti nie. V čom sa teda škandinávsky interiér líši od minimalistického?

Škandinávsky interiér

Škandinávsky alebo nordický štýl je čím ďalej, tým obľúbenejší. Jeho čistý dizajn, jednoduché línie, farebnú strohosť milujeme a prvky úžasného severského bývania si nachádzajú svoje miesto aj slovenských domácnostiach.

Škandinávsky dizajn sa objavil v roku 1950 v severských európskych krajinách – Fínsko, Švédsko, Dánsko a Island. Tieto krajiny sa vybrali cestou tradičného a remeselne poňatého dizajnu v kombinácií s jednoduchosťou, prostotou, minimalizmom, funkčnosťou, patričnou eleganciou a to všetko s nádychom severského folklóru a prírody. Vyznačuje sa neutrálnymi, zemitými farbami, prírodnými materiálmiorganickou podobou. Niekedy sa mu hovorí aj minimalizmus „s ľudskou tvárou“.

Škandinávci obľubujú bielu farbu, a často ju kombinujú s doplnkami pestrých farieb, hravými vzormi, symbolmi zvierat, kvetov, stromov….

Minimalistický interiér

Minimalistický dizajn predstavuje architektonický vrchol 20. storočia. Je veľmi úsporný, no stále dostatočne praktický. Mnohí považujú  minimalistický dizajn za strohý, studený  a nekompromisný. Aj keď je minimalistický dizajn prísny na farby a línie, za poslednú dobu sa trochu pozmenil a „uvoľnil“.

Nové poňatie minimalistického dizajnu je jemnejšie, osobnejšie a očarujúce. Základom zostáva neutrálna farba, ktorá je doplnená o inú výraznejšiu farbu. Nábytok má čisté línie a v priestore by ho malo byť, čo najmenej. Prioritou minimalistického dizajnu je nechať v interiéri vyniknúť len pár originálnych kúskov.

V čom sa teda škandinávsky dizajn líši od minimalistického?

Pre severské krajiny, a teda i škandinávsky dizajn, je typická ešte jedna vec – dôraz na kvalitu a prísny zreteľ na ekologickú prospešnosť. Z tohto vyplýva dôvod, prečo sa škandinávsky dizajn ľahko líši od toho minimalistického.

Interiéry inšpirované škandinávskymi krajinami za každých okolností pracujú výhradne len s prírodnými materiálmi akými sú drevo, kameň, koža, prírodné textílie či sklo. U minimalistického dizajnu to platí tiež, ale nie až v takej miere. V minimalistickom štýle pokojne nájdete aj prvky z plastu či iných neekologických materiálov.

Ďalší rozdiel môžeme nájsť aj v prípade osvetlenia. Pri škandinávskom dizajne je mimoriadne dôležité použitie svetla, najlepšie toho prírodného. Okná sú preto veľké a široké s čírim sklom,  čo zabezpečí, aby do interiéru prenikalo, čo najviac denného svetla.

Ústredným prvkom škandinávskeho dizajnu je krb, ktorý musí byť vždy dominantou miestnosti. Prináša do interiéru nielen svetlo, ale i teplo,  pohodlie, harmóniu a upokojujúcu atmosféru. Jednoducho to, čomu Dáni s veľkou obľubou hovoria „hygge“.

Škadinávsky interiér nesie v sebe prvky minimalizmu, no zásadný rozdiel spočíva v prírode. 

Zdroj fotiek: https://sk.pinterest.com/fulaengineering/