19.03
2018
Inžinierske siete pred výstavbou domu

Share to

Inžinierske siete pred výstavbou domu – Kanalizácia

Inžinierske siete privádzajú do domu nevyhnutnú energiu, bez ktorej sa už v dnešnej dobe jednoducho nezaobídeme. Ide hlavne o elektrinu, kanalizáciu, vodovod, plyn a prípadne aj pevnú linku. V dnešnej časti si podorobnejšie rozoberieme, aké možnosti odvádzania odpadových vôd máte na výber.

Pri výbere parcely je preto dobré preveriť, ako to vlastne v danej lokalite s inžinierskými sieťami vyzerá. Môžete si tak ušetriť nielen sklamanie, ale tiež nemalú sumu.  Ak však na pozemku nemáte zavedené účinné technologické riešenie odvádzania odpadových vôd, máte na výber niekoľko spôsobov.

Verejná kanalizácia

Kanalizačná sieť je dostupná vo väčšine miest a obcí. Na hlavný odpad sa dom pripája prostredníctvom kanalizačnej prípojky. Ide o podzemné potrubie spájajúce vnútornú kanalizáciu a kanalizačný odpad, súčasťou kanalizačnej prípojky môže byť aj revízna šachta. Každá budova má vlastnú kanalizačnú prípojku, len vo výnimočných situáciách so súhlasom správcu odpadovej siete je povolené, aby viac budov malo jednu prípojku.

Aké máte možnosti, ak nemáte možnosť verejnej kanalizácie?

Napojenie stavby na verejnú kanalizáciu je v dnešnej dobe štandardom. Napriek tomu sa v niektorých obciach ešte stále stretávame s tým, že majitelia budúcej nehnuteľnuteľnosti jednoducho nemajú k dispozícii pripojenie na verejnú kanalizáciu. V tom prípade je nutné odvod splaškovej vody riešiť alternatívnym spôsom.

Nezávislým riešením je žumpa

Žumpa je riešením, ktoré má svoje opodstatnenie iba v obciach, kde nie vybudovaná verejná kanalizácia. Je to vodotesná nádrž a skôr sa doporučuje pre rekreačné objekty, nakoľko sa v nej odpadová voda hromadí.

Zákon zakazuje vypúšťať obsah žumpy do povrchových vôd (voľne na terén), a preto je nutné ju pravidelne likvidovať vývozom do čistiarne odpadových vôd, čo je z časového aj finančného hladiska náročné.

Čo prináša novela vodného zákona od marca 2018 ? 

Na miestach, kde je vybudovaná verejná kanalizácia, majú majitelia povinnosť na ňu pripojiť do konca roka 2021 nehnuteľnosti. Doterajšie výnimky z pripojenia pre staršie domy sa budú rušiť. Pripojenie platí nielen pre novostavby, ale aj staršie nehnuteľnosti, ktoré majú zatiaľ povolenie na žumpu.

Prípojka na verejnú kanalizáciu nie je práve najlacnejšia, ale v konečnom dôsledku znamená úsporu nákladov.

V prípade porušenia zákona, hrozí pokuta až do výšky 330 Eur.

Domáce čističky odpadových vôd sú ekologickým riešením

Čističky odpadových vôd predstavujú ekologické alternatívne riešenie a oproti žumpe, má domáca ČOV vyšší komfort prevádzky a aj vyššiu účinnosť. Domáce čističky zvládajú čistiť odpadovú vodu z kúpeľní, sociálnych zariadení, či odpad z kuchyne a odtokovú vodu z prania, ktorá je potom vypúšťaná do povrchových vôd alebo dažďovej kanalizácie.

Domáce čističky odpadových vôd fungujú na rovnakom princípe ako tie klasické. Čistenie prebieha jedným z nasledovných spôsobov:

Mechanicky – zbavovanie odpadových vôd hrubých a jemých nečistôt česlami a sedimentáciou

Biologicky – čistenie pomocou mikroorganizmou, ktoré za/bez prítomnosti kyslíka rozkladajú splašky

Chemicky – systémy pracujúce na princípe chemického čistenia, t.j. pomocou zrážadla sa nečistoty vyzrážajú do vločiek

Prečistenú odpadovú vodu môžete využiť napr. na zalievanie záhrady, alebo jednoducho vypustiť do potoka alebo rieky.